ATOMINEX 25 MG 28 KAPSUL

1 of
Önceki İleri

Bilgi

Açıklama

İlacın güncel  fiyatını,  öğrenmek için tıklayın.

ATOMINEX SGK karşılıyor mu?

İlaç, SGK tarafından ödenir.
 • Ayakta Tedavi       :Raporla Ödenir
 • Yatarak Tedavi     :Ödenir

ATOMINEX özet bilgiler ve kullanma talimatı başlıkları nelerdir?

class=”i”>ATOMINEX KAPSÜL 25 mg

Ağızdan alınır.

Etkin madde: Atomoksetin

Her bir kapsül 25 mg atomoksetine eşdeğer miktarda 28,55 mg atomoksetin hidroklorür içerir.

Yardımcı maddeler: Prejelatinize mısır nişastası, magnezyum stearat, jelatin (sığır kaynaklı), titanyum dioksit E171, İndigotin-FD&C Mavi 2 E132, 10A1 siyah baskı mürekkebi (Etanolde şelak glaze-%45 (%20 esterlenmiş), siyah demir oksit E172, propilen glikol E1520, amonyum hidroksit %28 E527 içeren).

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size/çocuğunuza önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında

1. ATOMINEX nedir ve ne için kullanılır?
2. ATOMINEX’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. ATOMINEX nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. ATOMINEX’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

ATOMINEX ne için kullanılır?

class=”tbap”>1. ATOMINEX NEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?

ATOMINEX kapsüller, beyaz ila beyazımsı toz içeren, üzerinde siyah mürekkep ile ‘25′ baskısı bulunan, beyaz-mavi, no:4 kapsüller olup, her kutuda 28 kapsül vardır.

ATOMINEX beyinde noradrenalin miktarını artıran atomoksetin isimli etkin maddeyi içeren bir ilaçtır ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tedavisinde 6 yaş üzerindeki çocuklar, ergenler ve yetişkinlerde kullanılır.

Danışmanlık ve davranış tedavisi gibi ilaç içermeyen başka tedavileri de gerektiren bu hastalığın daha kapsamlı tedavisinin sadece bir bölümü olarak kullanılır.

ATOMINEX, 6 yaşından küçük çocuklarda işe yarayıp yaramadığı ya da güvenli olup olmadığı bilinmediğinden, bu çocuklardaki DEHB tedavisinde kullanılmamalıdır..

ATOMINEX yetişkinlerde, çocuklukta yaşanan hastalığın belirtileri gibi; çok sıkıntılı, iş veya sosyal hayatı etkileyen semptomların olduğu DEHB tedavisinde kullanılır.

Noradrenalin, beyinde doğal olarak üretilen bir kimyasal olup, DEHB olan hastalarda dikkati artırır ve düşünmeden hareket etmeyi ve aşırı hareketliliği azaltır.

Bu ilaç DEHB belirtilerini kontrol etmeye yardımcı olmak için reçete edilmiştir. ATOMINEX bir uyarıcı değildir ve bu nedenle bağımlılık yapmaz.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin tamamen düzelmesi birkaç haftayı alabilir.

DEHB olan çocuklar ve ergenlerde hareketsizce oturma güçlüğü ve dikkatini toplama güçlüğü görülür. Bunları başaramamaları, hastaların kendi hataları değildir. Çocuk ve ergenler bunları yapmak için çaba gösterir ancak, DEHB olduğunda, bunlar günlük yaşamda sorunlara neden olabilir. DEHB olan çocuklar ve ergenler, öğrenme ve ev ödevlerini yapmakta güçlük çekebilir. Evde, okulda ya da başka yerlerde iyi davranmakta zorlanırlar. DEHB, çocuklar ya da ergenlerin zekasını etkilememektedir.

DEHB olan yetişkinler, çocukların zor buldukları her şeyi yapmakta zorlanırlar ancak, bu durum iş, ilişkiler, düşük öz saygı ve eğitim zorlukları konularında da sorun yaşadıkları anlamına gelebilir.

ATOMINEX kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler?

class=”gray_accordion_box_title”>2. ATOMINEX’İ KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ATOMINEX’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;

 • Atomoksetine veya ATOMINEX’in içeriğindeki diğer maddelerden herhangi birine karşı alerjikseniz (aşırı duyarlılığınız varsa).
 • Son iki hafta içinde fenelzin gibi monoamin oksidaz inhibitörü (MAOİ) adı verilen ilaçlardan kullandıysanız. MAOİ bazen depresyon (ruhsal çökkünlük) ve diğer zihinsel sağlık problemleri için kullanılmaktadır. ATOMINEX’i MAOİ ile birlikte kullanmak ciddi veya hayatı tehdit edici yan etkilere yol açabilir (ATOMINEX kullanımına son verdikten en az 14 gün sonra MAOİ kullanmaya başlayabilirsiniz).
 • Göz tansiyonu (dar açılı glokom) olarak adlandırılan göz hastalığınız varsa.
 • Belirtisi olan kalp damar (kardiyovasküler) hastalığınız varsa, orta ya da ciddi yüksek tansiyonunuz varsa veya kalp atım hızınızın (nabzınızın) ve/veya tansiyonunuzun artmasından etkilenebilecek ciddi kalp damar (kardiyovasküler) bozukluklarınız varsa (ATOMINEX kalp atım hızınızın artmasına ve/veya tansiyonunuzun artmasına neden olabilir).
 • Beyinde kan damarlarınızda herhangi bir problem varsa-inme, kan damarının bir bölümünde şişme ve zayıflama (anevrizma) ya da kan damarlarının daralması veya tıkanması gibi..
 • Eğer böbrek üstü bezlerinizde tümör varsa (feokromositoma).

Yukarıdakilerden herhangi biri sizin için geçerli ise ATOMINEX kullanmayınız. Emin değilseniz, ATOMINEX kullanmadan önce doktorunuz ya da eczacınızla konuşunuz. Çünkü ATOMINEX bu sorunları kötüleştirebilir.

ATOMINEX’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Eğer,

 • İntihar ile ilgili düşünceleriniz ya da intihar teşebbüsünüz varsa
 • Kalp ile ilgili problemleriniz (kalp bozuklukları dahil) veya kalp atımlarınızda artış varsa. ATOMINEX kalp atım hızınızı (nabzı) artırabilir. Kalp bozuklukları olan hastalarda ani ölüm bildirilmiştir.
 • Yüksek tansiyonunuz varsa, ATOMINEX kan basıncını artırabilir.
 • Düşük tansiyonunuz varsa. ATOMINEX düşük tansiyonlularda baş dönmesi ve baygınlığa neden olabilir..
 • Tansiyonunuzdaki veya kalp atım hızınızdaki (nabzınızdaki) ani değişikliklerle ilgili sorunlarınız varsa.
 • Kalp damar hastalığınız varsa veya daha önce felç geçirdiyseniz.
 • Karaciğer ile ilgili probleminiz varsa (daha düşük bir doza gereksinimiz olabilir).
 • Tansiyonunuzun veya kalp atım hızınızın artmasıyla kötüleşebilen yüksek tansiyon, kalp atışının hızlanması veya kalp damar (kardiyovasküler) ya da beyin damar (serebrovasküler) hastalığınız varsa.
 • Sesler duyma veya olmayan şeyleri görmeyi (halüsinasyonları = varsanıları); gerçek olmayan şeylere inanma veya şüpheci olmayı içeren psikotik (şizofreni benzeri) belirtileriniz varsa,
 • Anormal davranışlara neden olabilen mutlu olma veya aşırı heyecan (mani) ve huzursuzluğunuz varsa,
 • Saldırgan duygularınız varsa,
 • Dostça olmayan ve kızgın (düşmanca) duygularınız varsa,
 • Geçmişinizde sara (epilepsi) veya herhangi bir nedenle geçirilmiş nöbetler varsa (ATOMINEX nöbet sıklığında artışa neden olabilir),
 • Normalden farklı duygularınız varsa (ani duygusal değişiklikler) ya da kendinizi çok mutsuz hissediyorsanız,
 • Kontrol güçlüğünüz, vücudun herhangi bir bölümünde tekrarlayan kas seğirmeleriniz varsa ya da sesler ve sözcükleri tekrarlıyorsanız, ATOMINEX kullanmaya başlamadan önce doktorunuz ile konuşunuz.

Tedaviye başlamadan önce doktorunuz ya da eczacınıza bilgi veriniz. ATOMINEX bu sorunları kötüleştirebilir. Doktorunuz, ilacın sizi nasıl etkilediğini izlemek isteyecektir.

Doktorunuz ATOMINEX’i almaya başlamadan önce ve ATOMINEX’i aldığınız dönem boyunca tansiyonunuz ve kalp atım hızınızın (nabzınız) ve eğer ATOMINEX’i çocukluk ya da ergenlik çağında kullanıyorsanız, boyunuz ve kilonuzun ölçülmesini isteyecektir. Bu kontrollerin amacı, ATOMINEX’in sizin için doğru bir ilaç olup olmadığına karar vermektir..

Doktorunuz aşağıdaki konularda da sizinle konuşacaktır:

 • Kullanmakta olduğunuz diğer tüm ilaçlar
 • Geçmişte ailenizde açıklanamayan ani bir ölüm meydana gelip gelmediği
 • Sizde ya da ailenizde bulunabilecek diğer tüm tıbbi sorunlar (kalp sorunları gibi)

Olabildiğince fazla bilgi vermeniz önemlidir. Bu bilgiler, ATOMINEX’in sizin için doğru ilaç olup olmadığı konusunda karar vermesi açısından doktorunuza yardımcı olacaktır. Doktorunuz, bu ilacı kullanmaya başlamadan önce başka tıbbi testlerin gerekli olduğuna karar verebilir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir donemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

ATOMINEX’in yiyecek ve içecek ile kullanılması

ATOMINEX’i aç veya tok karnına kullanabilirsiniz.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..

 • Eğer hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da hamile kalmayı planlıyorsanız, ATOMINEX kullanmadan önce doktorunuz veya eczacınızla konuşunuz.
 • ATOMINEX, doktorunuz tavsiye etmediği sürece hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..

ATOMINEX’in anne sütüne ya da hamilelik sırasında bebeğe geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle, eğer emziriyorsanız ATOMINEX kullanmamalısınız ya da emzirmeyi bırakmalısınız.

Araç ve makine kullanımı

ATOMINEX kullandıktan sonra kendinizi yorgun, uykulu hissedebilirsiniz veya başınız dönebilir. ATOMINEX’in sizi nasıl etkilediğinden emin oluncaya kadar araç veya herhangi bir makine kullanırken dikkatli olmalısınız. Eğer kendinizi yorgun, uykulu veya sersem hissediyorsanız araç veya makine kullanmayınız.

ATOMINEX’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Kapsülün içeriğindeki maddeler gözü tahriş edebileceğinden ATOMINEX kapsüller açılmamalıdır. Eğer kapsül açılıp içindeki toz gözle temas ederse, etkilenen göz derhal su ile yıkanmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır. Kapsül içeriği ile temas eden eller ve vücudun diğer kısımları hemen yıkanmalıdır.

Bu tıbbi ürün az miktarda, her dozda 100 mg’dan daha az etanol içerir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Bunlar reçetesiz satılan ilaçları da içerir. Doktorunuz, diğer ilaçlarınız ile birlikte ATOMINEX kullanıp kullanamayacağınıza karar verecektir ve bazı durumlarda doktorunuz, ilaç dozunuzun ayarlanmasını ya da dozunuzun çok daha yavaş artırılmasını gerekli görebilir.

ATOMINEX MAOİ adı verilen ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. “ATOMINEX’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ” bölümüne bakınız.

Başka ilaçlar kullanıyorsanız, ATOMINEX bu ilaçlarla olan tedaviyi etkileyebilir ya da yan etkilere neden olabilir. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, ATOMINEX kullanmaya başlamadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

 • Tansiyonu yükselten ilaçlar ya da tansiyonu kontrol etmede kullanılan ilaçlar.
 • İmipramin, venlafaksin, mirtazapin, fluoksetin ve paroksetin gibi antidepresan (ruhsal çökkünlük tedavisinde kullanılan )ilaçlar
 • Tansiyonu etkileyebilen maddeler içeren bazı öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları. Bu ürünlerden herhangi birini satın alırken eczacınıza danışmanız önemlidir.
 • Ruh sağlığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Nöbet riskini artırdığı bilinen ilaçlar
 • ATOMINEX’in vücutta normalden daha uzun süre kalmasına neden olan bazı ilaçlar (kinidin ve terbinafin gibi)
 • Astım tedavisi için kullanılan salbutamol, ağız yoluyla ya da enjeksiyon yoluyla alındığında, kalbinizin yarışır gibi attığını hissedebilirsiniz, ancak bu astımınızı daha da kötüleştirecektir.

Aşağıdaki ilaçlar ATOMINEX ile birlikte kullanıldığında anormal kalp ritmi riskinin artmasına yol açabilir:

 • Kalp ritminin kontrolü için kullanılan ilaçlar
 • Kandaki tuz konsantrasyonunu değiştiren ilaçlar
 • Sıtmanın önlenmesi ve tedavisi için kullanılan ilaçlar
 • Bazı antibiyotik (eritromisin ve moksifloksasin gibi)

Yukarıdaki listede yer alan herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınız konusunda şüpheniz varsa ATOMINEX kullanmaya başlamadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız..

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

ATOMINEX nasıl kullanılır?

class=”gray_accordion_box_title”>3. ATOMINEX NASIL KULLANILIR?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

 • ATOMINEX’i her zaman doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Eğer emin değilseniz doktor veya eczacınızla kontrol ediniz. Bu genellikle, sabahları ve öğleden sonra geç saatte veya akşam üzeri alınan günde 1 veya 2 kapsüldür.
 • Günde bir kez ATOMINEX kullanırken uyku hali ortaya çıkarsa ya da hasta hissederseniz, doktorunuz ilacı günde iki kez almanız üzere değişiklik yapabilir.

6 yaş ve üzerindeki çocuklar ve ergenler

Doktorunuz size ne kadar ATOMINEX kullanmanız gerektiğini kilonuza göre hesaplayarak söyleyecektir. Doktorunuz, aşağıdaki talimatlara göre ATOMINEX dozunu artırmadan önce normalde tedavinize daha düşük dozla başlayacaktır:

 • Vücut ağırlığı 70 kg’a kadar olanlar: ATOMINEX’e günlük toplam yaklaşık 0.5 mg/kg vücut ağırlığı olarak başlanmalı ve bu doza en az 7 gün boyunca devam edilmelidir. Doktorunuz daha sonra bunu günlük yaklaşık 1.2 mg/kg vücut ağırlığı olan devam dozuna artırabilir.
 • Vücut ağırlığı 70 kg’ın üzerinde olanlar: ATOMINEX’e günlük 40 mg dozda başlanmalı ve bu doza en az 7 gün boyunca devam edilmelidir. Doktorunuz daha sonra bunu günlük 80 mg devam dozuna artırabilir. Doktorunuzun size günlük reçete edebileceği en yüksek doz 100 mg’dır.

Yetişkinler

 • ATOMINEX’e en az 7 gün boyunca uygulanan günlük toplam 40 mg dozda başlanmalıdır. Doktorunuz daha sonra bunu günlük 80-100 mg olan normal devam dozuna artırabilir. Doktorunuzun size günlük reçete edebileceği en yüksek doz 100 mg’dır.

Eğer karaciğeriniz ile ilgili probleminiz varsa doktorunuz ilacınızı daha düşük dozda reçete edebilir.

Uygulama yolu ve metodu

 • ATOMINEX ağız yoluyla kullanım içindir.
 • Çocuklar bir yetişkinin yardımı olmadan bu ilacı kullanmamalıdır.
 • Kapsülünüzü su ile birlikte bütün olarak yutunuz.
 • ATOMINEX’i aç veya tok karnına alabilirsiniz.
 • ATOMINEX kapsülleri her gün aynı saatte almanız, bu ilacınızı ne zaman alacağınızı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Değişik yaş grupları

6 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı

ATOMINEX, 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda kullanımı

Yeterli veri yoktur.

Özel kullanım durumları

Böbrek yetmezliği

Yeterli veri yoktur.

Karaciğer yetmezliği

Eğer karaciğeriniz ile ilgili probleminiz varsa doktorunuz ilacınızı daha düşük dozda reçete edebilir.

Doktorunuz ATOMINEX ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Tedavinizi erken kesmeyiniz.

Eğer ATOMINEX’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla ATOMINEX kullandıysanız

ATOMINEX’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Ya da en yakın hastanenin acil servisi ile temasa geçerek onlara kaç tane kapsül aldığınızı söyleyiniz. Aşırı dozla birlikte en yaygın bildirimi yapılan belirtiler mide ve bağırsakta görülen belirtiler, uyuklama, sersemlik, titreme ve anormal davranışlardır..

ATOMINEX’i kullanmayı unutursanız

Eğer bir dozu atladıysanız, unuttuğunuz dozu hemen alınız; ancak 24 saatlik süre içinde size önerilen günlük toplam dozdan fazla kullanmamalısınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

ATOMINEX ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

ATOMINEX kullanmayı durdurursanız normalde hiçbir yan etki ile karşılaşmazsınız ancak DEHB belirtileriniz geri dönebilir. Tedaviyi sonlandırmadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Tedaviniz sırasında doktorunuzun yapacağı testler:

 • Tedaviye başlamadan önce: ATOMINEX’in güvenli olduğundan ve yarar sağlayacağından emin olmak
 • Tedaviye başladıktan sonra: Testler en azından 6 ayda bir ancak muhtemelen daha sık olarak yapılacaktır.

Doz değiştirildiğinde de aynı testler yapılacaktır. Bu testler:

 • Çocuklar ve ergenlerin boy ve kilo ölçümü
 • Tansiyon ve kalp atım hızı ölçümü
 • ATOMINEX kullanımı sırasında yan etkilerin kötüleşip kötüleşmediğini ya da herhangi bir sorun olup olmadığının kontrol edilmesi

Uzun süreli tedavi

ATOMINEX’in sürekli olarak kullanılması gerekli değildir. Bir yıldan uzun bir süredir ATOMINEX kullanıyorsanız, doktorunuz ilacın hala gerekli olup olmadığını anlamak için tedavinizi gözden geçirecektir.

Bu ürünün kullanımına ait ilave sorularınız varsa, doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

ATOMINEX yan etkileri nelerdir?

class=”gray_accordion_box_title”>4. OLASI YAN ETKİLER NELERDİR?

Tüm ilaçlar gibi, ATOMINEX’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler olabilir. Bazı kişilerde yan etkiler ortaya çıkmakla birlikte, kullananların çoğu, ATOMINEX’in kendilerine yardımcı olduğunu düşünmektedir. Doktorunuz bu yan etkiler konusunda size bilgi verecektir.

Olası yan etkiler, görülme sıklıklarına göre de aşağıda yer almaktadır.

 • Çok yaygın: 10 hastanın en az 1’inde görülebilir.
 • Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
 • Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
 • Seyrek: 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
 • Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
 • Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilmiyor.

Bazı yan etkiler ciddi olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, derhal bir doktora başvurunuz.

Yaygın olmayan yan etkiler

 • Çok hızlı kalp atımı ya da böyle hissedilmesi, anormal kalp ritimleri
 • İntihar düşüncesi ya da intihara teşebbüs
 • Saldırganlık
 • Dostça olmayan ve kızgın (düşmanca) duygular
 • Duygusal dalgalanmalar veya değişkenlik
 • Aşağıdaki belirtileri gösteren ciddi alerjik reaksiyon
  -Yüzde ve boğazda şişme
  -Nefes almada güçlük
  -Ürtiker (kabarık, kaşıntılı küçük deri döküntüleri)
 • Nöbetler
 • Gerçek olmayan şeylere inanma veya şüpheci olma gibi psikotik reaksiyonlar, sesler duyma veya olmayan şeyleri görme gibi halüsinasyonlar

18 yaşından küçük çocuklar ve ergenlerde, aşağıda belirtilenler gibi yan etkilerin riski artmaktadır

 • İntihar düşüncesi ya da intihar isteği
 • Duygusal değişkenlik

Yetişkinlerde, aşağıda belirtilenler gibi yan etkilerin riski azalmaktadır

 • Nöbetler
 • Sesler duyma veya olmayan şeyleri görmeyi (halüsinasyonları); gerçek olmayan şeylere inanma veya şüpheci olmayı içeren psikotik belirtiler

Seyrek

 • Karaciğer hasarı

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

 • İdrarın koyulaşması
 • Derinin ve gözlerin sarılaşması
 • Kaburgalarınızın sağ alt tarafına elinizle bastırdığınızda karın ağrısı (hassasiyet)
 • Açıklanamayan şekilde mide bulantısı
 • Yorgunluk
 • Kaşıntı
 • Grip benzeri belirtilerle çökkünlük hissi

Bildirilen diğer yan etkiler aşağıda sıralananları içerir. Bu etkiler ciddileşirse doktorunuza ya da eczacınıza bilgi veriniz.

Çok yaygın
6 yaş üzerindeki çocuklarda ve ergenlerde bildirilen yan etkiler: Yetişkinler:
 • Baş ağrısı
 • Mide ağrısı
 • İştah azalması (aç hissetmeme)
 • Bulantı
 • Kusma
 • Uyuklama
 • Tansiyonun yükselmesi
 • Kalp atım hızının (nabzın) artması
 • Hastaların çoğunda bu etkiler bir süre sonra ortadan kaybolabilir.
 • Bulantı
 • Ağız kuruluğu
 • Baş ağrısı
 • İştah azalması (aç hissetmeme)
 • Uykuya dalma, uykunun sürekliliği ve sabah erken uyanma sorunları
 • Tansiyonun yükselmesi
 • Kalp atım hızının (nabzın) artması
Yaygın
6 yaş üzerindeki çocuklarda ve ergenlerde bildirilen yan etkiler: Yetişkinler:
 • Sinirlilik ya da gerginlik hali
 • Sabah erken uyanmayı da içeren uyku sorunları
 • Depresyon
 • Üzüntü ya da ümitsizlik hissi
 • Kaygı
 • Tikler
 • Göz bebeklerinin (gözün koyu renkli merkezi) büyümesi
 • Gerginlik hali
 • Cinsel ilgide azalma
 • Uyku bozukluğu
 • Depresyon
 • Üzüntü ya da ümitsizlik hali
 • Kaygı
 • Sersemlik
 • Anormal tat alma ya da düzelmeyen tat alma değişikliği
 • Sersemlik
 • Kabızlık
 • İştah kaybı
 • Mide bozukluğu, hazımsızlık
 • Deride şişme, kızartı ve kaşıntı
 • Döküntü
 • Halsizlik (letarji)
 • Yorgunluk
 • Göğüs ağrısı
 • Kilo kaybı
 • Titreme
 • Ellerde veya ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk
 • Uyuklama, uyuşukluk, yorgunluk
 • Kabızlık
 • Mide ağrısı
 • Hazımsızlık
 • Gaza bağlı mide-bağırsakta şişkinlik
 • Kusma
 • Sıcak basması ya da cilt kızarması
 • Çok hızlı kalp atımı ya da böyle hissedilmesi
 • Deride şişme, kızarıklık ve kaşıntı
 • Terlemede artış
 • Döküntü
 • İdrar yapamama, sık idrara çıkma ya da kesintili idrar akışı, idrar yaparken ağrı gibi tuvalete çıkma sorunları
 • Prostat bezinde enflamasyon (prostatit)
 • Erkeklerde kasık ağrısı
 • Sertleşme sağlayamama
 • Orgazm gecikmesi
 • Sertleşmeyi sürdürme güçlüğü
 • Adet krampları
 • Güç ya da enerji eksikliği
 • Yorgunluk
 • Halsizlik (letarji)
 • Üşüme
 • Sinirlilik, gerginlik hali
 • Susuzluk hissi
 • Kilo kaybı
Yaygın olmayan
6 yaş üzerindeki çocuklarda ve ergenlerde bildirilen yan etkiler: Yetişkinler:
 • Bayılma
 • Titreme
 • Migren
 • Bulanık görme
 • Deride yanma, uyuşma, kaşınma ya da karıncalanma gibi anormal hisler
 • Ellerde veya ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk
 • Nöbetler
 • Çok hızlı kalp atımı ya da böyle hissedilmesi
 • Nefes darlığı
 • Terlemede artış
 • Derinin kaşınması
 • Güç ya da enerji eksikliği
 • Huzursuzluk
 • Tikler
 • Bayılma
 • Migren
 • Bulanık görme
 • Anormal kalp ritmi
 • El ve ayak parmaklarında üşüme
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Kabarık, kırmızı, kaşıntılı döküntüler (ürtiker)
 • Kas spazmları
 • İdrar sıkıştırması
 • Anormal orgazm ya da orgazm olmaması
 • Adet düzensizliği
 • Boşalma sağlanamaması
Seyrek
6 yaş üzerindeki çocuklarda ve ergenlerde bildirilen yan etkiler: Yetişkinler:
 • Kan dolaşımının zayıf olması sonucu el ve ayak parmaklarının uyuşması ve solgun bir renk alması (Raynaud hastalığı)
 • Sık idrara çıkma ya da kesintili idrar akışı, idrar yaparken ağrı gibi tuvalete çıkma sorunları
 • Sertleşmenin uzaması ve ağrılı olması
 • Erkeklerde kasık ağrısı
 • Kan dolaşımının zayıf olması sonucu el ve ayak parmaklarının uyuşması ve solgun bir renk alması (Raynaud hastalığı)
 • ·Sertleşmenin uzaması ve ağrılı olması

Büyüme üzerindeki etkiler

ATOMİNEX kullanmaya başladıklarında bazı çocuklarda büyüme (boy ve kilo) hızında azalma ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, uzun süreli tedavi ile çocukların kilosu ve boyu yaş aralıkları için normal düzeye dönmektedir. Doktorunuz, zaman içerisinde çocuğunuzun boyu ve kilosunu takip edecektir. Çocuğunuz beklendiği şekilde kilo almıyor ya da büyümüyorsa, doktorunuz çocuğunuzun dozunu değiştirebilir ya da ATOMİNEX tedavisini geçici olarak durdurmaya karar verebilir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkilerin raporlanması

Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

ATOMINEX nasıl saklanır?

class=”gray_accordion_box_title”>5. ATOMINEX’İN SAKLANMASI

ATOMINEX’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

25°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.

Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra ATOMINEX’i kullanmayınız.

Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz ATOMINEX’i kullanmayınız.

Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

ATOMINEX kullanma talimatı?

TECENTRIQ 1200 MG-20 ML INFUZYONLUK COZELTI HAZIRLAMAK ICIN KONSANTRE KULLANMA TALİMATI

 

ATOMINEX kısa ürün bilgisi?

TECENTRIQ 1200 MG-20 ML INFUZYONLUK COZELTI HAZIRLAMAK ICIN KONSANTRE KISA ÜRÜN BİLGİSİ

ATOMINEX detaylı ilaç bilgileri nelerdir?

Barkod 8699502151857
ATC Kodu N06BA09
ATC Adı atomoxetine
Etkin Madde ATOMOKSETIN HCL
Referans ESDEGER
Fiyat Koruması FIYAT KORUMASIZ URUN
Fiyat Kararnamesi 0 – ISKONTODAN MUAF DEGIL
Eşdeğeri 1 – BIREBIR ES URUN VE ES URUNU VAR
Firma Adı SANOFİ İLAÇ SANAYİ ve TİC. A.Ş.
Birim Miktar 25
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 28
Reçete NORMAL RECETE
İthal / İmal IMAL
Kaynak Ülke ISPANYA

ATOMINEX ATC sınıfı nedir?

 • N – SİNİR SİSTEMİ
 • N06 – PSİKOANALEPTİKLER
 • N06B – PSİKOSTİMÜLANLAR VE NOOTROPİKLER
 • N06BA – MERKEZİ ETKİLİ SEMPATOMİMETİKLER
 • N06BA09 – ATOMOKSETİN

Yorumlar

Yorum Yap

Endişe etmeyiniz, E-Posta adresiniz yorumda görüntülenmeyecektir *

Kayıt Başarılı! Yorumunuz için teşekkür ederiz.
Alanlardan birini boş bırakmış veya çok hızlı gönderiyor olabilirsiniz