CARDURA XL 4 MG 30 KONTROLLU SALIM TABLETI

1 of
Önceki İleri

Bilgi

  Açıklama

  İlacın güncel  fiyatını,  öğrenmek için tıklayın.

  CARDURA XL SGK karşılıyor mu?

  İlaç, SGK tarafından ödenir.
  • Ayakta Tedavi       :Ödenir
  • Yatarak Tedavi     :Ödenir

  CARDURA XL özet bilgiler ve kullanma talimatı başlıkları nelerdir?

  CARDURA XL KONTROLLÜ SALIM TABLET 4 mg

  Ağızdan alınır.

  • Etkin madde: Her tablet 5,093 mg doksazosin mesilat (4 mg doksazosine eşdeğer) içerir.
  • Yardımcı maddeler: Polietilen oksit (55-75 cps), hidroksipropil metilselüloz (5 cps), kırmızı demir oksit, magnezyum stearat, polietilen oksit (5500-7500 cps), sodyum klorür, selüloz asetat, polietilen glikol 3350 (makrogol), titanyum dioksit (E171), SD-45’de farmasötik glaze (modifiye edilmiş), izopropil alkol, demir oksit siyah JPE, n-Bütil alkol, propilen glikol, amonyum hidroksit %28 (reaktif), siyah mürekkep (S-1-8106), hidroksipropil metilselüloz.

  Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

  • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
  • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
  • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

  Bu Kullanma Talimatında

  1. CARDURA XL nedir ve ne için kullanılır?
  2. CARDURA XL’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
  3. CARDURA XL nasıl kullanılır?
  4. Olası yan etkile nelerdir?
  5. CARDURA XL’in saklanması

  Başlıkları yer almaktadır.

  CARDURA XL ne için kullanılır?

  class=”tbap”>1. CARDURA XLNEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?

  CARDURA XL Bir yüzü “CXL 4” baskılı, diğer yüzü baskısız, yuvarlak, bikonveks şeklinde, beyaz kontrollü salınım tablettir. 20 ve 30 tablet içeren blister ambalajlarda bulunur.

  CARDURA XL alfa-blokörler adı verilen bir grup ilaçtan biridir. Yüksek kan basıncını veya erkeklerde prostat bezinin büyümesinin neden olduğu semptomları tedavi etmek için kullanılır..

  CARDURA XL kan damarlarını genişletip kanın damarlardan daha kolay geçmesini sağlayarak, yüksek kan basıncının (hipertansiyon) tedavi edilmesi için kullanılabilir. Bu, kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

  Prostat bezinde büyüme olan hastalarda CARDURA XL, idrara çıkma zorluğu ve/veya sık idrara çıkma tedavisi için kullanılır. Bu durum prostat bezi büyümüş hastalarda yaygındır. CARDURA XL, mesane çıkışı ve prostat bezi etrafındaki kası gevşeterek kolay idrara çıkış sağlar.

  CARDURA XL kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler?

  class=”gray_accordion_box_title”>2. CARDURA XL’İ KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  CARDURA XL’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

  Eğer,

  • Geçmişte CARDURA XL’e, etkin madde doksazosine, diğer kinazolin türlerine (prazosin veya terazosin gibi) veya yardımcı maddeler bölümünde listelenmiş bileşenlerden herhangi birine karşı alerjik reaksiyonunuz olduysa. Bu reaksiyon kaşınma, ciltte kızarma veya nefes alma zorluğu olabilir.
  • Emziriyorsanız
  • Sindirim kanalınızda herhangi bir tıkanma varsa
  • Prostat bezinizde büyüme (benign prostat hiperplazisi) ve düşük tansiyonunuz varsa
  • Otururken veya uzanırken ayağa kalktığınızda baş dönmesi veya sersemliğe yol açan bir çeşit düşük tansiyon türü olan “ortostatik hipotansiyon” geçmişiniz varsa
  • Büyümüş prostat ile birlikte idrar yollarınızda herhangi bir sıkışıklık veya tıkanma, uzun süreli iltihap veya mesane taşınız varsa
  • Böbrek sorunları ile birlikte veya herhangi bir sorun olmaksızın idrar kaçırıyor (sıkışma hissi duymadan) veya idrar çıkaramıyor ( vücudunuz idrar üretmiyor) iseniz

  CARDURA XL’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

  Eğer,

  • Gebeyseniz veya gebe kalmaya çalışıyorsanız
  • Karaciğer hastalığınız varsa
  • Kalp hastalığınız varsa
  • Aynı zamanda başka ilaçlar kullanıyorsanız

  Katarakt (göz merceğinin bulanıklaşması) nedeniyle göz ameliyatına girecekseniz, lütfen göz doktorunuzu ameliyattan önce CARDURA XL’i önceden kullandığınız veya kullanmakta olduğunuz konusunda bilgilendiriniz. Çünkü CARDURA XL ameliyat sırasında, doktorunuzun önceden hazırlıklı olması halinde yönetebileceği komplikasyonlara neden olabilir.

  CARDURA XL almaya başladığınızda, uzanırken veya otururken ayağa kalktığınızda düşük kan basıncı sebebiyle bayılma hissi veya baş dönmesi hissedebilirsiniz.. Bayılacak gibi hissediyorsanız veya başınız dönüyorsa kendinizi daha iyi hissedinceye kadar oturmalı veya uzanmalı ve düşmenize veya kendinizi yaralamanıza yol açabilecek durumları önlemelisiniz. Bu etkilerin ortaya çıkma ihtimalini azaltmak için doktorunuz tedavi başlangıcında kan basıncınızı düzenli olarak ölçmek isteyebilir.

  Çok nadir de olsa erkek cinsel organı peniste sürekli ağrılı ereksiyonlar (sertleşme) olabilir. Böyle bir durumda derhal doktorunuza başvurmalısınız.

  Prostat bezinin büyümesi prostat kanseri ile aynı belirtilere neden olabilir. Bu sebeple CARDURA XL ile tedavinize başlamadan önce doktorunuz bu gibi diğer durumları elemek için size testler yapabilir.

  CARDURA XL kontrollü salımlı bir tablettir. İlaç, ilacın yavaş salımını sağlamak için özel tasarlanmış, emilimi olmayan bir kılıf içindedir. Yutulduğunda, ilaç tablet boşalana kadar vücuda yavaşça salınır..

  Boş tablet vücuttan bağırsak hareketiyle atıldığından ötürü, dışkıda bazen tablete benzeyen bir nesne görebilirsiniz.. Bu beklenen bir durumdur ve endişelenmenizi gerektirmez.

  Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  CARDURA XL’in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  CARDURA XL yiyecek ve içecek ile birlikte veya tek başına kullanılabilir.

  Hamilelik

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Gebelik sırasında CARDURA XL kullanmanın güvenli olup olmadığı belirlenmemiştir. Gebeyseniz veya gebe kalmaya çalışıyorsanız doktorunuzla konuşunuz, doktorunuz CARDURA XL’in sizin için uygun olup olmadığına karar verecektir.

  Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emziriyorsanız CARDURA XL kullanmayınız.

  Araç ve makine kullanımı

  Araç veya makine kullanıyorsanız dikkatli olunuz.. Aldığınız tabletler güvenli biçimde araç veya makine kullanma kabiliyetinizi etkileyebilir, özellikle de tabletleri almaya ilk başladığınızda halsizlik veya baş dönmesi hissetmenize yol açabilir. İlaç sizi etkilerse araç veya makine kullanmayınız ve hemen doktorunuza başvurunuz.

  Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

  CARDURA XL ile etkileşim gösterebilecek bazı ilaçlar aşağıdaki gibidir. CARDURA XL’in etkisini değiştirebileceklerinden bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..

  • Yüksek kan basıncı veya prostat büyümesi tedavisi için alfa-blokör tedavisi alan bazı hastalar, hızla oturma veya ayağa kalkma sonucu düşen kan basıncından kaynaklanabilecek baş dönmesi veya sersemlik hissedebilirler. Bazı hastalar, alfa-blokörlerle birlikte iktidarsızlık (erektil disfonksiyon) tedavisi için PDE-5 inhibitörü isimli ilaçları (örn; sildenafil, tadalafil, vardenafil (“CARDURA XL’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ” bölümüne bakınız)) alırken bu belirtileri yaşamışlardır. Bu belirtilerin oluşma olasılığını azaltmak için iktidarsızlık ilaçlarına başlamadan önce alfa-blokörünüzün düzenli günlük dozunu alıyor olmalısınız.
  • Yüksek kan basıncınızın tedavisi için terazosin ve prazosin gibi ilaçlar alıyorsanız CARDURA XL kan basıncınızı daha da düşürebilir.
  • Bakteri veya mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (örn; klaritromisin, itrakonazol, ketokonazol, telitromisin, vorikonazol)
  • HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar (örn; indinavir, nelfinavir, ritonavir, sakinavir)
  • Depresyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (örn; nefazodon)

  Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

  CARDURA XL nasıl kullanılır?

  class=”gray_accordion_box_title”>3. CARDURA XLNASIL KULLANILIR?

  Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

  • CARDURA XL için normal doz, her gün, günlük tek doz olarak alınan bir adet 4 mg kontrollü salımlı tablettir..
  • Doktorunuz dozunuzu 8 mg’a yükseltmek isteyebilir. Bu CARDURA XL için maksimum dozdur.
  • Tabletlerinizi doktorunuzun söylediği biçimde alınız.
  • Emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • Tabletlerinizi almaya devam etmeniz kan basıncınızı kontrol altında tutmak için önemlidir.
  • Doktorunuza danışmadan dozunuzu değiştirmeyiniz ya da tabletlerinizi almayı bırakmayınız.
  • Doktor muayenesi için tabletlerinizin bitmesini beklemeyiniz.

  Uygulama yolu ve metodu

  Ağızdan alınır.

  CARDURA XL’yi suyla bütün olarak yutunuz. Tabletleri çiğnemeyiniz, bölmeyiniz veya ezmeyiniz.

  Değişik yaş grupları

  Çocuklarda kullanımı

  CARDURA XL’in güvenliliği ve etkililiği henüz belirlenmemiş olduğundan, 18 yaşın altındaki çocuklarda veya ergenlerde kullanılması tavsiye edilmez. İyi huylu prostat büyümesi çocuklarla ilişkili bir hastalık değildir.

  Yaşlılarda kullanımı

  Normal yetişkin dozu tavsiye edilir.

  Özel kullanım durumları

  Böbrek yetmezliği

  Böbrek yetmezliğiniz varsa vücuttaki ilaç miktarı değişmediği için ve ilacınızın mevcut böbrek hasarını kötüleştirdiğine ilişkin herhangi bir kanıt bulunmadığı için, doktorunuz alışılmış dozları kullanabilir. Doksazosin diyaliz edilemez.

  Karaciğer yetmezliği

  Karaciğerde tamamen metabolize edilen bütün ilaçlarda olduğu gibi, CARDURA XL karaciğer fonksiyonu bozukluğu kanıtı varsa size dikkatle uygulanmalıdır..

  Eğer CARDURA XL’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

  Kullanmanız gerekenden daha fazlaCARDURA XLkullandıysanız

  Bir defada çok fazla tablet almak kendinizi kötü hissetmenize yol açabilir. Birçok tablet almak tehlikeli olabilir. Hemen doktorunuzla konuşunuz veya en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz.

  CARDURA XL’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

  CARDURA XL’i kullanmayı unutursanız

  Endişelenmeyiniz. Tabletinizi almayı unutursanız, o dozu tamamen atlayınız. Sonra da önceki biçimde almaya devam ediniz.

  Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

  CARDURA XLile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler

  Tabletlerinizi devamlı almanız önemlidir. Kan basıncınızı kontrol altına almanıza yardımcı olurlar. Önce doktorunuza danışmadan dozu değiştirmeyiniz veya tabletleri almayı bırakmayınız.

  CARDURA XL yan etkileri nelerdir?

  class=”gray_accordion_box_title”>4. OLASI YAN ETKİLER NELERDİR?

  Tüm ilaçlar gibi, CARDURA XL’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler olabilir.

  Aşağıdakilerden biri olursa, CARDURA XL’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

  • Kalp krizi (En sık rastlanan belirtisi göğüste ani başlayan ağrıdır. Ağrı, yanma veya baskı şeklinde hissedilebilir; genellikle 5 dakikadan uzun sürer ve dinlenmekle azalmaz. Nefes darlığı, bulantı ve kusma başlayabilir. Soğuk terleme ve yüzde solgunlaşma hissedilebilir)
  • Kollarda, bacaklarda güçsüzlük veya konuşma sorunları, bunlar inme (felç) semptomu olabili
  • Alerjik reaksiyonlar (aşırı duyarlılık). Belirtileri arasında ani hırıltı, göğüste sıkışma, solunum zorluğu, yüzde, dilde veya boğazda şişme, kızarıklık veya kaşıntı (özellikle tüm vücut) bulunur.

  Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin CARDURA XL’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

  Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

  Yaygın

  • Nefes darlığı, nefes almada güçlük, hırıltılı solunum
  • Hızlı veya yavaş kalp atımı
  • Kalp atımını hissetme (çarpıntı)

  Yaygın olmayan

  • Göğüs ağrısı, anjina
  • Deri döküntüsü veya kaşıntı (özellikle tüm vücutta)

  Çok seyrek

  • Düzensiz kalp atışı
  • Deri veya gözlerde sararma (sarılık)
  • Morarma veya kolay kanamayla sonuçlanabilecek beyaz kan hücrelerinde veya kan pulcuğunda (trombositlerde) düşüş
  • Peniste sürekli ağrılı ereksiyonlar (sertleşme). Bu durumda acil tıbbi yardım alınız.

  Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

  Diğer yan etkiler

  CARDURA XL ile tedavi gören hastalarda aşağıdaki olaylar bildirilmiştir. Bu yan etkilerden herhangi biri ciddileşirse veya bu kullanma talimatında yer almayan bir yan etki yaşarsanız, lütfen bunu doktorunuza bildiriniz.

  Diğer yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:

  • Çok yaygın: 10 hastanın en az birinde görülebilir.
  • Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
  • Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
  • Seyrek: 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
  • Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
  • Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.

  Yaygın

  • Baş dönmesi, çevrenin döndüğü hissi (vertigo), baş ağrısı
  • Düşük kan basıncı
  • Ayakların, ayak bileklerinin veya parmakların şişmesi
  • Soğuk algınlığı, öksürük, solunum yolları (burun, boğaz, akciğer) iltihabı
  • Burun içinde iltihap (rinit) sonucu oluşmuş burun tıkanıklığı, hapşırma ve/veya burunda akıntı
  • Mide/karın ağrısı, hasta olma/hissetme, bulantı
  • İdrar yolları iltihabı, idrar kaçırma (idrar çıkışını kontrol edememe), idrar kesesi iltihabı (sistit)
  • Uyuklama, genel halsizlik
  • Hazımsızlık, mide yanması, ağız kuruluğu
  • Sırt ağrısı, kaslarda ağrı
  • Grip benzeri belirtiler

  Yaygın olmayan

  • Kabızlık, gaz, ishal veya kusmaya sebep olabilen mide ve bağırsak iltihabı (gastroenterit)
  • İdrara çıkarken ağrı veya rahatsızlık, normalden daha fazla idrara çıkma ihtiyacı, kanlı idrar
  • Eklemlerde iltihap (gut), ağrılı eklem, genel ağrı
  • Yüzde şişme
  • Uykusuzluk, endişe, depresyon
  • El ve ayakların hissedilmesinde veya dokunma duyusunda azalma veya değişme
  • İştah artışı veya kaybı, kilo alma
  • Burun kanaması
  • Kulakta çınlama veya gürültü, titreme
  • Cinsel güçsüz­lük, iktidarsızlık
  • Karaciğerin çalışma şeklinde değişimleri gösteren anormal kan tahlili sonuçları

  Seyrek

  • Sindirim kanalında tıkanma

  Çok seyrek

  • Otururken veya uzanırken ayağa kalkıldığında düşük kan basıncının sebep olduğu bayılacakmış gibi olma hissi veya baş dönmesi
  • Karaciğer iltihabı (hepatit) veya safra kesesi hastalığı
  • Kurdeşen, saç dökülmesi, deride kırmızı veya mor lekeler, deri altı kanama
  • El ve ayaklarda karıncalanma veya uyuşma
  • Huzursuzluk, sinirlilik
  • Yorgunluk, genel rahatsızlık hissi
  • Hırıltılı solunumda artış
  • Kas krampları, kas güçsüzlükleri
  • Bulanık görme
  • Sıcak basması
  • İdrara çıkmada bozukluk, gece idrara çıkma ihtiyacı, çıkılan idrar hacminde artış, idrar üretiminde artış dolayısıyla idrara çıkma sayısının artması
  • Erkeklerde memelerde rahatsızlık veya büyüme

  Bilinmiyor

  • Orgazm sırasında çok az semen gelmesi veya gelmemesi, orgazm sonrası bulanık idrar
  • Göz merceğinde bulanıklık (katarakt) için göz ameliyatı sırasında gözde sorunlar oluşabilir. “CARDURA XL’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ” bölümüne bakınız.

  Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz..

  Yan etkilerin raporlanması

  Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi’ne (TÜFAM) bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

  CARDURA XL nasıl saklanır?

  class=”gray_accordion_box_title”>5. CARDURA XL’İN SAKLANMASI

  CARDURA XL’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

  Nemden koruyunuz. 30°C’nin altındaki oda sıcaklığında ve ambalajında saklayınız.

  Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.

  Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra CARDURA XL’i kullanmayınız. Son kullanma tarihi belirtilen ayın son günüdür.

  Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

  RUHSAT SAHİBİ

  PFIZER İlaçları Ltd. Şti.
  34347 Ortaköy-İstanbul

  ÜRETİM YERİ

  Pfizer Pharmaceuticals LLC Barcelonata, Puerto Rico

  Bu kullanma talimatı 11.10.2019 tarihinde onaylanmıştır.

  CARDURA XL kullanma talimatı?

  CARDURA XL 4 MG 30 KONTROLLU SALIM TABLETI KULLANMA TALİMATI

   

  CARDURA XL kısa ürün bilgisi?

  CARDURA XL 4 MG 30 KONTROLLU SALIM TABLETI KISA ÜRÜN BİLGİSİ

  CARDURA XL detaylı ilaç bilgileri nelerdir?

  Barkod8699532035486
  ATC KoduC02CA04
  ATC Adıdoxazosin
  Etkin MaddeDOKSAZOSIN MESILAT
  ReferansREFERANS
  Fiyat KorumasıFIYAT KORUMASIZ URUN
  Fiyat Kararnamesi0 – ISKONTODAN MUAF DEGIL
  Eşdeğeri2 – BIREBIR ES URUN VE ES URUNU YOK
  Firma AdıPFİZER İLAÇLARI LTD. ŞTİ.
  Birim Miktar4
  Birim CinsiMG
  Ambalaj Miktarı20
  ReçeteNORMAL RECETE
  İthal / İmalITHAL
  Kaynak ÜlkeALMANYA

  CARDURA XL ATC sınıfı nedir?

  • C – KARDİYOVASKÜLER SİSTEM
  • C02 – ANTİHİPERTANSİFLER
  • C02C – PERİFERİK ETKİLİ ANTİADRENERJİK AJANLAR
  • C02CA – ALFA ADRENORESEPTÖR ANTAGONİSTLERİ
  • C02CA04 – DOKSAZOSİN

  Yorumlar

  Yorum Yap

  Endişe etmeyiniz, E-Posta adresiniz yorumda görüntülenmeyecektir *

  Kayıt Başarılı! Yorumunuz için teşekkür ederiz.
  Alanlardan birini boş bırakmış veya çok hızlı gönderiyor olabilirsiniz